Tetrapak (nápojový karton) je složen z několika vrstev - papíru, polyethylenu a v některých případech i hliníku. Mezi jeho nesporné výhody patří nulová propustnost pro vzduch a slunce, takže v něm některé vitamíny i celé tekutiny vydrží déle. Obzvlášť u krmiv pro zvířata s obsahem masa je uchování potravin po dlouhou dobu bez přidání konzervantů důležitým faktorem. Dalším pozitivem je i to, že krabice jsou docela lehké, skladné a méně náchylné k poškození či prasknutí. Na druhou stranu je složená vrstva kartonů náročnější na výrobu.
Obaly z nápojových kartonů bychom měli třídit kvůli vysokému podílu kvalitního papíru, který je vyroben ze dřeva (z celulózy – jedná se o obnovitelný zdroj). Použité nápojové kartony jsou velmi ceněnou surovinou pro další zpracování v papírnách, papír totiž můžeme recyklovat 5–7krát.
Po zpracování můžou směsi posloužit k výrobě opravdu široké škály produktů - posuďte sami: kartonové tubusy, diáře, toaletní papír, krabice z vlnité lepenky, papírové tašky, kartonové krabice, obaly, autodíly, směs pro výrobu nábytku, střešní krytiny, paliva, stavební a izolační desky…. Využití nápojových kartonů v případě, kdy neskončí ve směsném odpadu, ale kdy je vytřídíme, je celá řada. Opravdu to tedy má smysl!
Oranžová barva je základ kontejneru na tetrapaky. Buďto je popelnice celá oranžová, nebo má oranžové víko. V nejhorším případě má alespoň oranžovou samolepku. Někde je možné třídit nápojové kartony společně s plasty nebo s papírem. Proto je důležité sledovat informační samolepky na kontejnerech, které nám říkají, jak v dané obci třídit odpady správně. Zásady správného třídění nápojových kartonů:
V Dogsie na vás čekala dobrota od firmy Bozita, což je malá švédská firma z Vårgårdy, která připravuje krmiva pro domácí mazlíčky již od roku 1903. S tou jsme navázali spolupráci i z důvodu, že výroba se řídí přísnými pravidly – žádné růstové hormony a antibiotika v použitém mase, ani geneticky modifikované organismy (GMO). Továrna je 100% poháněna obnovitelnou energií a veškerý odpad je přeměněn na bioplyn. A to se nám líbí! Na našem e-shopu najdete produkty ZDE (v popisku produktu se o nich dozvíte ještě mnohem více a můžete si je rovnou i objednat).
V roce 2009 proběhla celoevropská studie LCA (analýza životního cyklu výrobků), podle které je možné díky použití obalů z nápojových kartonů pro trvanlivé potraviny snížit produkci skleníkových plynů až o 60 % oproti sklenici, o 54 % v porovnání s plechovkou a o 36 % ve srovnání s plastovými sáčky na trvanlivé potraviny.
Podle jiného zdroje metoda posuzovala „ekologickou šetrnost nejfrekventovaněji využívaných nápojových obalů na českém trhu“ od fáze „těžby surovin, přes výrobu, (znovu) naplnění a distribuci obalu, uvedení druhotné odpadové suroviny sběrem a recyklací zpět do oběhu, až po vznik odpadu. Fáze užití do posouzení zahrnuta nebyla.“
Jak se zde uvádí, autoři se pokusili kvantifikovat přispění životního cyklu nápojových obalů například k projevům, jako je globální oteplování, acidifikace, tvorba fotooxidantů či poškození ozónové vrstvy. Nejlépe dopadly právě nápojové kartony, největší dopad má nevratné sklo (skleněné obaly na jedno použití).
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pojov%C3%BD_karton
https://www.samosebou.cz/tag/napojove-kartony/
Napsat komentář