Tereza Roučková
Starostlivosť o zdravieAsi nejznámějším typem ochrany proti klíšťatům jsou právě obojky proti klíšťatům. Snadno se aplikují a účinkují až několik měsíců. Je však důležité vybrat správný obojek, který dokáže ochránit nejen okolí hlavy a krku, ale i zbytek pejskova těla. V tomto ohledu jsou nejefektivnější tzv. práškové obojky. Účinnost obojku se snižuje jeho znečištěním, a proto se musí pravidelně čistit.
Tento druh ochrany proti klíšťatům nejčastěji seženete u veterináře a může být velmi účinný. Obsah pipety se na jednom místě vmasíruje do kůže pejska a účinkuje většinou po dobu 1 měsíce. Účinnost spot-on pipety se však snižuje častým koupáním a u pejsků s citlivou kůží může vyvolat kožní problémy.
Tento nový druh spot-on pipety proti klíšťatům na bázi Dimetikonu je ale pro pejsky úplně neškodný a navíc neobsahuje insekticid.
Stejně jako spot-on pipety je seženete u veterináře. Účinnost tablet se uvádí až 12 týdnů a velkou výhodou je fakt, že koupání hafana na účinky tablet nemá žádný vliv.
Další metodou ochrany, u které není nutné pejskovi nic aplikovat, jsou elektronické přívěsky. Vydávají vysokofrekvenční zvuk (ultrazvuk), který odpuzuje klíšťata, ale lidé ani pejsci jej neslyší. Velkou výhodou je ekologičnost a naprostá nezávadnost těchto přívěsků - nezpůsobují žádné vedlejší účinky či alergické reakce.
Mytí pejska šamponem obsahujícím aktivní antiparazitní složky dokáže zabít klíšťata při styku s kůží. Jde o poměrně levnou, ale časově náročnější metodu ochrany proti klíšťatům. Proces je nutné opakovat cca každé 2 týdny, protože aktivní složky nezůstávají na kůži hafana stejně dlouho jako v případě spot-on pipet.
Spreje proti klíšťatům jsou vhodné především jako doplňková ochrana, např. v období mezi mytím antiparazitním šamponem nebo před procházkou v lese. Při aplikaci spreje je potřeba dávat pozor na to, aby se nedostal pejskovi do obličeje.
V posledních letech se na našem trhu objevilo několik značek, které vyrábí ochranné přípravky proti klíšťatům s využitím přírodních látek jako jsou esenciální oleje, bylinné výluhy apod. Velkou výhodou přírodních antiparazitik je jejich dobrá snášenlivost, ale většinou je potřeba je aplikovat častěji.
Poslední dobou jsou populární i podomácku vyrobené přípravky proti klíšťatům, a to nejčastěji ve formě spreje. Jejich účinnost je potřeba otestovat, ale pokud hledáte přírodnější a levnější řešení, stojí za vyzkoušení. Návodů na přípravu je nespočet - stačí se podívat třeba na Pinterest.
Přesto, že svého pejska chráníte jednou či více metodami, klíště může tuto ochranu překonat. Nezapomínejte na pravidelné kontroly pejska, a to především po procházkách. Klíšťata mají ráda obnažená a vlhká místa, a proto se při kontrole zaměřte na tato místa:
Pridaj komentár