Monstera, filodendron, aloe vera, dračinec, … Téměř všichni máme doma alespoň jednu pokojovou rostlinu. Mnohokrát ale nevíme, že spousta těchto rostlin je pro naše čtyřnohé mazlíčky jedovatá. Pojďme se společně podívat na pokojovky, od kterých bychom měli naše pejsky držet dál, na to, jak postupovat, pokud pejsek některou z nich pozře, a jaké pokojové rostliny jsou naopak bezpečné.
V případě otravy je zapotřebí vždy kontaktovat veterinárního lékaře. Poradí, jak postupovat a také bude obeznámen se zdravotním stavem pejska pro případ vašeho eventuálního příjezdu. Na základě konzultace s ním je potom možné vyvolat zvracení. Zvracení lze vyvolávat pouze u psa, který je při vědomí a nemá křeče, a to do 1 hodiny po požití.
Otrava se u psa projevuje v závislosti na jedu, který pozře. Mezi nejčastější příznaky patří urputné zvracení nebo průjmy, slinění, nadměrné močení, nechuť k jídlu, slabost a apatie. V horších případech se objevují křeče nebo neschopnost pohybu, dávení nebo poruchy polykání. Typickým příznakem je také rozšíření očních zorniček.
Existuje několik způsobů. Pejskovi můžeme dát vypít 0,5 – 2 dl vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla a 2 – 5 (podle velikosti psa) rozdrcenými tabletami aktivního uhlí, nebo odpovídajícím množstvím práškového aktivního uhlí. Větší množství vody se nedoporučuje. Zvracení může vyvolat také 3% roztok peroxidu vodíku (1 čajová lžička na 5 kg váhy psa).
Nejjednodušší způsob, jak u pejska vyvolat dávivý reflex, je kuchyňská sůl. Tu rozpustíme ve vlažné vodě, dokud nevznikne nasycený roztok, a podáváme po lžičkách.
Z kvetoucích rostlin jsou vhodné např. orchideje (Orchidaceae), voskovky (Hoya carnosa) a africké fialky (Saintpaulia). Vánoční hvězdu může nahradit Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Mezi nejedovaté pokojové rostliny palmového typu se řadí např. palma areková, neboli palma žlutá (Dypsis lutescens), chamerodea sličná (Chamerodea elegans) nebo pachira vodní (Pachira aquatica). Pro milovníky žíhaných a barevných listů se doporučují rostliny jako pepřinec (Peperomia), kalátea (Calathea) nebo modlivka (Maranta). Mezi další bezpečné pokojové rostliny se řadí např. zelenec (Chlorophytum), tillandsie, též kykatka (Tillaa xerográfica), pilea pepřincová (Pilea peperomioides) a ze sukulentů havortie (Haworthia).
Okusuje váš pejsek pokojovky? Zkuste ho místo toho zabavit himalájskou tyčkou!
Zdroje informací:
https://vetweb.cz/pokojove-a-zahradni-rostliny-riziko-otrav-malych-zvirat/
https://www.veterina-kucera.cz/clanky/otravy
https://www.rover.com/blog/11-poisonous-houseplants-dogs/
https://cit.vfu.cz/vettox/list.php?art=7&cat=11&lng=cz
https://www.uveterinarky.cz/jedovate-rostliny-pro-psy-a-kocky/#Pokojove_rostliny
https://www.wikidog.cz/ctyri-popularni-pokojove-rostliny-ktere-jsou-netoxicke-pro-vase-domaci-mazlicky-tyto-vladnou-roku-2021/
Pridaj komentár