Jasmína Fojtíková
Starostlivosť o zdravieNachlazení u psa - může být pes nachlazený?
Ano, ale ne tak jako my lidé. Ve skutečnosti je velmi nepravděpodobné, že by od nás pes chytil rýmu nebo kašel, jelikož psi se nemohou nakazit stejným virem, který těmito příznaky trápí nás. Mohou se ale nakazit jinou infekcí, která u nich způsobuje nachlazení. U psa příznaky nachlazení odpovídají těm lidským. Jsou jimi:
Tyto příznaky ale nemusí nutně znamenat pouze nachlazení, proto je důležité požádat o radu svého veterináře. Psí kašel může být také důsledkem bakteriální, parazitární či plísňové infekce nebo alergie.
Psincový kašel u psa:
Nejčastějším příznakem nachlazení u psa je psincový kašel. Jedná se o kapénkovou infekci a proto je pro psa snadné ho chytit. Je to silný záchvatovitý kašel, který zní, jakoby psovi něco uvízlo v krku. Kašel může být jak suchý a chraplavý, tak vlhký doprovázený zvracením bílé pěny nebo hlenu. Dalším příznakem je nejčastěji výtok z nosu i očí, nechuť k jídlu a ztráta energie.
Průběh onemocnění záleží na věku psa a jeho celkové kondici. U starších psů a štěňat má psincový kašel horší průběh. Toto onemocnění může trvat 2 až 10 dní.
Může pes dostat chřipku?
Stejně tak jako u nachlazení, pes nemůže chytit stejný typ chřipky jako lidé. Může se ale nakazit podobnou nemocí zvanou „psí chřipka“. Toto onemocní si mezi sebou psi přenáší a riziko nákazy od nemocného psa je velmi vysoké. Přestože se člověk tímto onemocněním nakazit nemůže, je možné, že po kontaktu s infikovaným psem nakazí později svého mazlíčka. Infekce může přežít několik minut na naší kůži a dokonce celý den na našem oblečení. Pokud tedy víte, že jste byli v kontaktu s nakaženým psem, převlékněte se a vyperte svoje oblečení, než se setkáte s tím svým.
Chřipka u psa má opět podobné příznaky jako u lidí. Patří mezi ně:
Jak léčit rýmu u psa nebo psí chřipku?
Nejvěrnějším pomocníkem je jitrocelový sirup, pro psa samozřejmě bez umělých sladidel. Dávkování závisí na velikosti psa (pro velké psy nad 30 kg může být 1 polévková lžíce 3x až 5x denně, pro menší psy je vhodná pouze 1 čajová lžička 3x až 5x denně). Poslední dávka sirupu se doporučuje dávat v 17 hodin, aby pejsek v noci nevykašlával a mohl v klidu spát. Skvěle také poslouží echinaceový sirup.
Další možností domácí léčby je heřmánek – buď v podobě vlažného čaje, nebo jako tinktura do psího pelíšku. Vyzkoušená je také sušená bazalka, kterou můžete posypat krmení.
Nachlazený pes musí zůstat hydratovaný, takže je potřeba kontrolovat, zda váš pejsek pořádně pije. Vodu v misce musí mít stále čerstvou a neměla by být ledová. Pokud pes pít nechce, vyzkoušejte místo ní nalít do misky vlažný domácí nesolený vývar z masa a zeleniny.
Pokud je váš pes zahleněný nebo projevuje jiné příznaky nachlazení, nechte ho odpočívat. Vynechte na nějakou dobu dlouhé procházky nebo dlouhý pobyt venku. Pes by měl být v teple.
Zbavte se bakterií vypráním psích hraček, pelíšku a dalších předmětů, se kterými pejsek přichází běžně dom kontaktu.
Léky proti bolesti a antipyretika by měla být podávána pouze po konzultaci nebo pod dozorem veterináře. Neměli bychom psovi sami dávat žádné léky určené pro člověka. Může dojít k otravě i k horším důsledkům.
V případě, že se objeví další příznaky jako horečka, průjem nebo zvracení, nebo pokud se zdravotní stav psa nelepší, je potřeba vyhledat veterináře. Přetrvávající příznaky nachlazení u psa mohou vést i k angíně.
Angína u psa
I psi mají mandle a vzhledem k jejich umístění přicházejí často do kontaktu s patogeny. K angíně u psa může však dojít právě i ve spojení s jiným onemocněním, jako např. nachlazení. Angína se u psa projevuje častým polykáním, častým zíváním, mlaskáním, zvýšeným sliněním, zápachem z úst a kroucením hlavou. Pokud se angína podchytí včas, dá se léčit klidovým režimem a léky proti bolesti a zánětu předepsanými veterinárním lékařem. Vážnější onemocnění je potřeba řešit antibiotiky.
Jak se vyvarovat psímu kašli nebo rýmě?
Zdravá a vyvážená strava je naprostý základ.
Nevystavujte pejska dlouhodobému chladu a náhlým změnám teploty. Na procházkách si dávejte pozor, aby se pejsek dostatečně hýbal, a vyvarujte se tak prochladnutí u psa.
Po procházce v dešti, sněhu nebo mokru je potřeba pejska pořádně usušit a nechat v teple.
Pro krátkosrstá plemena, ale také plemena, která mají krátké nožičky, naháče a další zimomřivá plemena, jsou na procházky vhodné oblečky. Jak vybrat správný obleček se můžete dočíst zde.
Během podzimu je vhodné podávat pejskovi rostlinné přípravky a doplňky stravy na podporu imunity jako prevenci.
Zdroje:
https://pethome.cz/cs/blog/post/pes-kasle-muze-to-byt-psincovy-kasel
https://www.purina.co.uk/articles/dogs/health/respiratory/dog-colds-and-flu
https://www.akc.org/expert-advice/health/can-dogs-get-colds/
https://cz.bellfor.info/nachlazeni-u-psu-priciny-symptomu-a-lecba
https://www.zoofix.cz/blog/co-s-nachlazenym-pejskem/
https://www.petamour.cz/blog/co-delat--kdyz-je-pes-nachlazeny--jak-mu-co-nejlepe-pomoci/
Pridaj komentár