Lucie Krchňáková
Tipy a trikyHistorie loveckých plemen sahá hluboko do minulosti. Lidé pochopili význam a přínos, který jim psi při lovu dokázali poskytnout. Dokázali kořist vystopovat, uštvat nebo ulovit. Jak šla doba kupředu, začali lidé křížit psy mezi sebou podle toho, jaké vlastnosti od psa požadovali. Takto vznikla řada plemen včetně těch loveckých.
Existuje zhruba 130 loveckých plemen, která se poté dělí na dalších 5 skupin. Tohoto rozdělení se využívá v myslivosti.
Rozdělení podle myslivosti:
Pokud se rozhodneme pořídit si psa, určitě bychom si měli o daném plemeni udělat průzkum. Mnoho lidí si vybírá psa spíše kvůli vzhledu, ale neuvědomují si, že každá rasa má jiné potřeby a chování. Poté může docházet k tomu, že je pes špatně vedený, v horším případě se může stát těžce zvladatelným.
U loveckých plemen to platí dvojnásob. Musíme myslet na to, že jejich původní účel je lovit, stopovat a pronásledovat kořist. Proto bychom měli psa s loveckými pudy umět dobře zaměstnat, aby si vybil energii, které má dostatek. Podcenit bychom neměli ani správnou výchovu, obzvláště přivolání. Pejskaři, kteří už se s loveckým plemenem setkali, jistě ví, že přivolávací povel je ze všech nejdůležitější.
Honiči
Honiči vyhánějí zvěř z těžko přístupných míst. Jsou velmi aktivní, dokáží běhat dlouhou dobu v kuse a držet přitom stopu lovené zvěře, kterou nahánějí přímo ke svému pánovi. Vynikají velmi dobrým orientačním smyslem.
Zástupci: rhodéský ridgeback, dalmatin, karelský medvědí pes, lajky nebo třeba malý hrubosrstý vendéenský baset.
Barváři
Barváři vynikají skvělým čichem. Používají se především k vystopování postřelené zvěře tzv. dosledům.
Mezi myslivci se v mluvě používá označení pro krev slovo barva. Od toho je také odvozeno slovo barvář, podle krve raněné zvěře, kterou pes dohledává.
Honiči a barváři jsou využívání také při hledání zraněných lidí při katastrofách.
Zástupci: bloodhound, bavorský barvář, hannoverský barvář.
Ohaři
Ohaři jsou vyšlechtěni k hledání a přinášení malé zvěře. Na naháňkách pes zvěř vystavuje, to znamená, že jakmile ucítí kořist, nenápadně se k ní přiblíží a zůstane v nehybné pozici. Tím svému psovodovi ukazuje (vystavuje) zvěř.
Zástupci: český fousek, anglický setr, irský setr, německý krátkosrstý ohař, pointer, výmarský ohař, griffon, gordonsetr.
Norníci
Tito psi se používají k norování zvěře, ale také k vyhánění spárkaté zvěře, nebo k jejich dosledům. Norníci jsou velmi početná skupina, která zahrnuje jezevčíky a teriéry. Jedná se o samostatná plemena, která se musí umět rozhodovat sama. Někdy je tento povahový rys zaměňován s tvrdohlavostí.
Zástupci: jezevčík, bulteriér, jack russell teriér, irský teriér, foxteriér, velšteriér, český teriér, dandie, west highland white teriér.
Retrívři a slídiči
Využívají se k vyhánění živé zvěře a následnému apotrovní již ulovené zvěře. Nejčastěji se používají na lov kachen a jiného vodního ptactva. Skvěle vynikají také jako asistenční a společenští psi.
Zástupci: zlatý retrívr, flat coated retrívr, křepeláci, labradorský retrívr, anglický kokršpaněl, irský vodní španěl.
Jak se chovat v lese
Lovecké pudy v sobě nemusí mít pouze lovecká plemena, ale i obyčejný voříšek. Proto je nutné, abychom věděli, jak se v lese chovat. Nejde jen o to, že se nám pejsek může zaběhnout, když narazí na pach zvířete. V lese se vyskytuje spousta zvířat, která by mohla při setkání se psem zpanikařit a napadnout je. Nejčastěji se tak děje na jaře, když má zvěř mláďata.
Dalšími nebezpečími, které na psy může číhat v lese, jsou nejrůznější choroby, které přenášejí divoká zvířata. Může se jednat například o psinku, proti které lze ale pejska nechat naočkovat, nebo například o Aujeszkyho chorobu, kterou v lese přenášejí divoká prasata. Toto onemocnění mívá pro psy většinou fatální následky. Pejska bychom proto měli mít v lese vždy na vodítku a nenechávat ho očichávat či olizovat trus jiných zvířat.
Nezapomeňte svému parťákovi objednat balíček pro psy s překvapením a užít si září ve správném loveckém stylu.
Zdroje:
https://www.ecanis.cz/clanky/mejte-sveho-psa-pod-kontrolou_46.html?mobil=0
http://www.uhul.cz/mapy-a-data/364-portal-myslivosti/myslivecka-pece-a-lov-zvere/731-kynologie
http://www.ms-smilovice-reka.ic.cz/index.php?id_page=article_psi
Autor: Lucie Krchňáková
Pridaj komentár