Tereza Roučková
Starostlivosť o zdravieO léčebných účincích konopných přípravků na lidské zdraví jste už určitě slyšeli. V posledních letech ale zároveň přibývá příběhů páníčků, kteří léčbu konopím vyzkoušeli na svých mazlíčcích a nestačili se divit, jak rychle pomohlo s problémy jako chronické bolesti, kožní nemoci, nechutenství, úzkosti, záchvaty, artritida, záněty a další. Stejně tak údajně konopí pomáhá při stresových situacích jako je cestování letadlem či odpalování ohňostrojů.
Jak je ale vůbec možné zvířatům konopí podávat? Stejně jako u nemocných lidí, kteří zvolili léčbu pomocí konopí, je potřeba použít ten správný typ. K léčbě se většinou hodí konopí s vysokým obsahem nepsychoaktivní látky CBD, která potlačuje bolesti a zánětlivé procesy v těle, a s menším množstvím psychoaktivního a dobře známého THC. Obě tyto látky totiž působí synergicky a mají větší účinek než při podávání zvlášť. Ani jednu z nich ovšem nenalezneme v konopném oleji, který je lisován z konopných semen. Podává se nejčastěji v podobě tinktur nebo olejů, které se buď aplikují na nemocnou část těla nebo se přidávají do krmiva.
S tímto typem alternativní léčby se však pojí několik problémů. V současnosti u nás není legální prodávat nebo kupovat konopí, což je velkou překážkou pro páníčky, kteří by jej chtěli svým mazlíčkům podávat. Dalším rizikem je fakt, že bez odborného dozoru veterináře není lehké odhadnout správnou dávku konopných přípravků. Kromě toho také neexistuje dostatek výzkumů, které by sledovaly dlouhodobé účinky a potenciální rizika podávání léčebného konopí zvířatům.
Ačkoliv se čím dál častěji setkáváme s pozitivními zprávami o potenciálu léčby konopím, přibývají i nezodpovězené otázky spojené s tímto typem alternativní léčby.
Co si o léčbě konopím myslíte vy? Máte ve svém okolí někoho, kdo tuto léčbu na svém mazlíčkovi vyzkoušel?
Pridaj komentár