fbpx Jak na separační úzkost u psa? - Dogsie

dogsie blog

Jak na separační úzkost u psa?

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Psi jsou smečková zvířata a většina z nich samotu špatně snáší. Mnoho majitelů už se setkalo se situací, kdy na ně při příchodu domů čekala loužička nebo rozkousané boty. V horším případě také rozzlobení sousedé stěžující si na štěkot. Jak se separační úzkost projevuje a jak se dá zmírnit?
Buďme ve spojení

Separační úzkost není dána geneticky, ale jedná se o jistou formu nemoci, která se může rozvinout kdykoli. Většinou se projevuje u psů z útulku v důsledku špatných zkušeností a obav, že zase zůstanou sami.

Separační úzkost se může rozvinout také u staršího psa, který vyrůstal v rodině a najednou došlo k nějakým změnám. Stěhování, změna pracovní doby páníčka, to vše může být spouštěčem stresu a následné úzkosti

Jak poznáme, že náš pes trpí separační úzkostí?

Projevy separační úzkosti jsou u každého psa různé. Záleží na tom, jak moc je pes bez přítomnosti páníčka ve stresu. Separační úzkost by se dala nazvat také patologickou závislostí na majiteli. Pejsek je při odchodu páníčka ve stresu z odloučení a bojí se, že se nevrátí. V takové situaci dochází k ničení věcí v domácnosti, jako jsou například dveře, ve snaze dostat se k majiteli.

Neměli bychom však zaměňovat projevy separační úzkosti s „nevychovaností“ psa.

Psi jsou velmi vnímaví a rychle se naučí rozpoznat naše denní rituály, a tak vědí, se chystáme k odchodu. Prvotních projevů si proto můžeme všimnout ještě před odchodem z domu.

Prvotní projevy separační úzkosti:

  • pes je nervózní
  • odmítá jíst
  • slintá
  • chodí v kruhu
  • má stažený ocas
  • zrychlené dýchání

Příznaky separační úzkosti

Mezi nejčastější příznaky patří močení a vyprazdňování, sebedestruktivní chování ve snaze utéct, vytí a štěkání, a také kousání věcí. Ne každý pes, který trpí separační úzkostí ale musí mít nutně všechny tyto příznaky.

  • Močení a vyprazdňování

Pokud se pes doma během naší nepřítomnosti vyprázdní, určitě není na místě ho trestat. Pejsek, trpící úzkostí, prožívá veliký stres, kdy dochází k částečné neschopnosti ovládat všechny svaly, včetně svěračů. Někdy se stává, že pes své výkaly pozře.

  • Sebedestruktivní chování a útěk

My máme domov spojen s konkrétním místem, kam se vracíme každý den. Ale pejskové vnímají svůj domov jinak. Zkrátka tam, kde je páníček, tam je domov. Proto se mnohdy při našem odchodu snaží pes utéct za námi. Z tohoto důvodu mohou začít ničit dveře a cokoliv, co jim stojí v cestě.

  • Vytí a štěkání

Vytí a vytrvalé štěkání jsou zoufalou snahou přivolat zpět svého majitele. Bojí se, že zůstali sami a majitel už se nevrátí. Je to také forma, jak upozornit na to, že je sám a nelíbí se mu to.

  • Kousání věcí

Rozkousané boty, gauč nebo koberec neznamená, že se nám pejsek chce „pomstít“ za to, že jsme ho nechali o samotě. Je to pro něj forma uklidnění a odvedení pozornosti od nepříjemné situace, že je sám. Když jsou nervózní lidé, koušou si třeba nehty nebo si hrají s vlasy.

Dá se separační úzkost léčit?

Ano i ne. Se separační úzkostí u psa se dá pracovat a můžeme zmírnit příznaky. Ale je to opravdu běh na dlouhou trať, kde je vyžadována disciplína, a to především u majitele. Protože se jedná opravdu o velmi složitý proces, neměli bychom se o to snažit sami, ale poradit se s odborníkem.

Prevence separační úzkosti

Bohužel se nedá přesně říci kouzelnou formuli, která by zaručila, že pes nikdy nebude mít separační úzkost. Ale jsou kroky, které mohou posloužit jako prevence.

  • Loučení a vítání

Při odchodu z domu, bychom se neměli se psem příliš loučit. Může si naše chování vyložit tak, že už se nevrátíme. Při příchodu domů platí totéž. S pejskem bychom se měli přivítat až když se uklidní.

  • Pes má své místo

Každý pes by měl mít své místo, kde tráví čas v naši nepřítomnosti. Pelíšek by měl sloužit jako místo odpočinku a bezpečí. Nikdy neposílejme psa na místo za trest. Mohl by si pelíšek spojit s nepříjemnými pocity. Aby se pejsek cítil pohodlně, dejte mu při odchodu do pelíšku hračku nebo oblíbený pamlsek.

  • Spaní v posteli

O tom, že pejsek v posteli nám přináší řadu benefitů, od tepla až pocit bezpečí, není pochyb. Ale jestliže jsme s naším pejsek v neustálém kontaktu, kdy nás doslova pronásleduje na každém kroku, může se u něj vyvinout příliš velká závislost na naší přítomnosti. Měli bychom pejska naučit trávit čas i bez nás a hlavně ho naučit odpočívat. Stačí, když dáme pejska na chvíli do jiné místnosti, kde bude mít klid. Naučí se trávit čas o samotě a odpočívat v době naší nepřítomnosti.

Máte nějaké další tipy, jak se vypořádat se separační úzkostí? Podělte se s námi v komentářích.

Zdroje:
https://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=https%3A%2F%2Fwww.aspca.org%2Fpet-care%2Fdog-care%2Fcommon-dog-behavior-issues%2Fseparation-anxiety&anno=2&prev=search
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ps%C3%AD_separa%C4%8Dn%C3%AD_%C3%BAzkost

Autor: Lucie Krchňáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Starostlivosť o zdravie
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky