Alzběta Dřevová
Starostlivosť o zdraviePřínosy očkování a jeho důležitost byly shrnuty v mnoha článcích. V tomto se zaměříme na konkrétní nežádoucí reakci neboli negativní vedlejší účinek, se kterým se možná někteří pejskaři setkají - bouličkou v místě vpichu.
Po každém očkování je třeba pejska minimálně 2 dny více sledovat, zvíře nepřetěžovat a dopřát mu klidový režim. Do dvou dnů po očkování může dojít ke vzniku lokální reakce v podobě nebolestivé, hmatatelné bouličky v místě vpichu, která je velikosti až ořechu. Zvíře v takovém případě není třeba ihned brát k veterináři, ale je na místě bouličku nadále sledovat. Pokud boule v horizontu cca 4 týdnů nezmizí, je na místě ji nechat zkontrolovat veterinářem. To platí i v případě, že by se zvětšovala a nebo se stávala více bolestivou na dotek a nebo se objevily další negativní vedlejší účinky očkování, které jsou již varovné. Těmi mohou například otoky, kopřivka a svědění krku a hlavy, sliněním, dýchacími obtížemi a podobně.
Pozor! Toto neplatí pro kočky. V případě vzniku bouličky po očkování kočky je okamžitá návštěva veterináře nezbytná!
Nejčastěji se reakce v podobě boulí objevuje u psů, kteří byli očkováni polyvalentní vakcínou. Tyto vakcíny kombinují látky účinné proti více nemocem (vzteklině, psince, parvoviróze, hepatitidě, leptospiróze, lymské borelióze).
Pridaj komentár