fbpx Pylová alergie se nevyhýbá ani psům - Dogsie

dogsie blog

Pylová alergie se nevyhýbá ani psům

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení, v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.
Buďme ve spojení

Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.

Mezi hlavní příznaky patří svědění pokožky. V prvních chvílích nelze na pokožce psa vidět kromě mírně zarudlé pokožky téměř žádné změny. Větší změny nastávají až ve chvíli, kdy si pejsek svědivé místo věčným drbáním rozškrábe. Místa, která jsou pro pejsky nejvíce citlivá na pylovou alergii, jsou meziprstní prostory, hlava, podpaží, rozkrok a okolí řitního otvoru.

Všimnout si můžeme také toho, že našemu pejskovi teče z nosu nebo má mírně zarudlé oči.

Jak zjistíme, že se jedná o alergii?

Jestli se opravdu jedná o alergii, nám s jistotou řekne až veterinář na základě testů. Před návštěvou veterináře bychom pejska měli co nejvíce pozorovat a zjišťovat si potřebné informace:

  • škrábe se pejsek jen v určitých měsících nebo celý rok?
  • začalo svědění při změně krmení?
  • není pejsek vystaven většímu množství prachu?
  • nebyl pejsek v kontaktu s toulavým psem?

Tyto otázky pomohou veterináři vyloučit jiné příčiny problémů, jako je například svrab, alergie na roztoče či potravinová alergie. Příznaky, které s sebou nese pylová alergie, mohou být také někdy zaměněny za problém s blechami. Proto bychom neměli zapomínat ani na prevenci a pořídit pejskovi vhodná antiparazitika pro psy.

Jak se léčí sezónní pylová alergie?

Podobně jako u lidí, se pylová alergie nedá vyléčit ani u psů a doprovází je celý život. Při těžších příznacích a nadměrnému škrábání se podávají v malém množství kortikoidy. Pokud víme, na jakou rostlinu je pes alergický, a kdy rostlina kvete, můžeme nasadit také homeopatika. Aby homeopatika splnila svůj účel, je třeba podávat je již měsíc dopředu, než začne daná rostlina kvést.

Pejskovi můžeme ulevit i tím, že ho budeme častěji koupat ve speciálním šamponu, který zmírní akutní svědění. Stejně dobře může sloužit ale i čistá voda, jelikož základem je opláchnutí alergenu z pokožky pejska.

Přejeme, ať se vašemu pejskovi alergie vyhne a pokud se přece jen nějaké příznaky objeví, přejeme pejskovi hladký průběh a brzké uzdravení. A aby váš pejsek neměl na drbání ani pomyšlení, můžete mu na našem eshopu pořídit spoustu krásných hraček, například růžové přetahovadlo pro psy ve tvaru hrocha. Pejsek přijde na jiné myšlenky a na svědění si ani nevzpomene.

Zdroje:
http://www.mm-vet.cz/pylova-alergie-u-psu
https://www.hillspet.com/dog-care/healthcare/managing-dog-seasonal-allergies

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví