Letní období přináší spoustu radostí pro nás i naše hafany, ale zároveň je potřeba se připravit na rizika spojená s vysokými teplotami. Připravili jsme proto pro vás nejen přehled známek přehřátí pejska, ale i tipy na to, jak mu efektivně pomoci s ochlazením.
Buďme ve spojení
Letní období přináší spoustu radostí pro nás i naše hafany, ale zároveň je potřeba se připravit na rizika spojená s vysokými teplotami. Připravili jsme proto pro vás nejen přehled známek přehřátí pejska, ale i tipy na to, jak mu efektivně pomoci s ochlazením.
Mnoho pejsků si s horkem dokáže poradit samo, ale v některých případech je potřeba hafanovi se zchlazením poskytnout pomoc. Týká se to především plemen s krátkými čumáky (mopsi, buldoci, bostonští teriéři), obřích plemen, starých psů, obézních psů a také pejsků-cukrovkářů. Při zvýšených teplotách je tedy vhodné pejska pozorovat a případně rozpoznat následující příznaky:
Přehřátí
zvýšená tělesná teplota (nad 39°C)
zrychlené dýchání a sípání
nadměrné slintání
únava, deprese
křeče
vrávorání
Dehydratace
propadlé oči
letargie
sucho uvnitř tlamy
deprese
Pokud některé z příznaků zpozorujete, zkuste pejska povzbudit k pití např. tím, že mu do misky s vodou dáte pár kostek ledu, trochu kuřecího vývaru nebo oblíbené ovoce. V případě, že ani to chlupáče nepřiměje k pití, neotálejte s návštěvou veterináře.
A co tedy můžete udělat pro to, aby k přehřátí nebo dehydrataci u pejska nedošlo? Tady je několik tipů, které vám tento úkol usnadní:
Nikdy pejska nenechávejte v zaparkovaném autě. Teplota se v něm může nebezpečně zvýšit už za 5 minut.
Nabídněte mu sáček s ledem nebo mokrý ručník na ležení.
Přidejte kostky ledu do jeho misky s vodou.
Zajistěte mu neustálý přístup do stinných míst.
Připravte mu mělký nafukovací bazének se studenou vodou.
Část suchého žrádla nahraďte konzervami.
Vyhněte se procházkám po rozpáleném chodníku.
Hraní a cvičení s pejskem omezte na brzké ráno nebo večer.
Nedávejte pejskovi náhubek. Omezuje jeho schopnost samoregulace teploty a navíc se mu s náhubkem špatně pije. Zvlášť nebezpečné jsou fixační náhubky, které hafanovi tlamu zcela zavřou a může dojít až ke kolapsu nebo ke smrti!
Na co v horku dáváte pozor vy? Jaké triky na ochlazení se vám osvědčily?
Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.
I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?
Napsat komentář