Na základě novely zákona budou mít všichni páníčci od Nového roku povinnost dát své pejsky očipovat. Bez čipu nebude platné očkování psa proti vzteklině, a to i přesto, že pejsek očkován byl a má to zapsané v očkovacím průkazu. Čipování psů ale pomůže hned v několika věcech – například při identifikaci nalezeného pejska, prokázání vlastnictví a také pomůže v boji proti množírnám.
Povinné čipování psů bude platné od 1. ledna 2020. Od tohoto data by tedy měl mít čip každý pejsek v Česku. Hafan musí být na začátku roku 2020 očipován i v případě, že má termín přeočkování v průběhu roku. Štěňata by měla dostat čip hned v době prvního očkování proti vzteklině. Výjimku tvoří pejsci, kteří byli tetováni před 3. červencem 2011 – pokud je tetování čitelné, nemusí být pejsek označen mikročipem.
Hafanovi může čip zavést váš veterinář. Cena samotného čipu se pohybuje od 200 do 500 Kč. Veterinář si pak ještě může dodatečně naúčtovat za svou práci další částku. Není tedy od věci zjistit si nabídky veterinářů ve vašem okolí. Zpravidla však částka za čipování nepřesáhne 800 Kč. Kontroly může provádět Státní veterinární správa a policie. Tyto kontroly budou cíleny především na podezřelé chovy psů, které připomínají množírny.
Jak jsme už zmínili, pokud váš pejsek nebude očipován, nebude platné jeho očkování proti vzteklině. Tím hrozí pokuta až 20 000 Kč. U pejska se totiž bude automaticky předpokládat, očkování platné nemá.
Povinnost čip registrovat není. Čip musí být pouze zapsaný v očkovacím průkazu nebo pasu psa, kam vám ho zapíše veterinář. Některé obce ale můžou povinnost evidence psa stanovit. V každém případě ale rozhodně doporučujeme pejska do některého z registrů zapsat. Šance na nalezení čipovaného a registrovaného pejska je mnohonásobně vyšší než u neregistrovaných psů. V ČR existuje hned několik soukromých registrů, kam můžete čipovaného parťáka zapsat.
Mikročip má velikost asi jako zrnko rýže. Zavádí se injekčně pod kůži, zpravidla na levou stranu krku. Pejsci obvykle čipování snášejí dobře, na rozdíl od vakcinací totiž neštípe. Čip není zdravotně závadný, měl by být funkční po celý život a váš hafan ani nebude vědět, že ho má.
Napsat komentář