Tereza Roučková
Pomoc psům v nouziNové bydlení pro medvědy
Lední medvědi už jsou se Zoo Praha spojeni přes 90 let. Jejich výběh byl poprvé otevřený v roce 1933. Ale přes všechna vylepšení už dlouhodobě nesplňuje všechny podmínky pro chov, kterých je hodně a od prvního otevření se v mnohém změnily. Ve skutečnosti patří chov ledních medvědů mezi vůbec nejnáročnější. Co se ale nezměnilo, je popularita medvědů, hlavně mezi dětmi. Aby lední medvědi mohli v Zoo Praha zůstat i nadále a nemuseli se z Prahy stěhovat, připravuje se nová expozice Arktida.
V nové expozici, která by měla být na opačné straně, než je hlavní vchod, na medvědy čeká více místa i chladu. Pro medvědy zde budou dva veliké výběhy a čtyři bazény se slanou vodou. Bude zde i oddělené místo pro medvědice, která v případě březosti zajistí klid i ty nejlepší podmínky pro porod a péči o mláďata.
Nová expozice bude na protilehlé straně areálu, než se nachází ta původní. Tím se zajistí i lepší klimatické podmínky. Návštěvníci se mohou těšit třeba na zpracování příběhu slavného pábitele Eskymo Welzla, restauraci i pohled pod vodní hladinu.
Jako součást expozice byl původně navržen také výběh pro tuleně. To by zvýšilo celkové náklady na výstavbu, ale současně by výstavba výrazně povýšila a zatraktivnila celý projekt. Tuleně by navíc bylo možné pozorovat z hlediště, ale i z terasy restaurace.
Něco více o ledních medvědech
Lední medvěd aspiruje na největší šelmu současnosti. Samci dosahují 625 kg, někteří dokonce až 800 kg. Jsou větší než podobně těžký medvěd kodiak a těžší než největší kočkovité šelmy tygři ussurijští. Díky srsti, která je průsvitná a dutá (bílá barva je výsledkem fyzikálního lomu světa, kůže pod ní je černá), dokáží žít v teplotách -34 °C až -69 °C.
Jako jediný mořský arktický savec se medvěd lední dokáže pohybovat na souši. Během 4 měsíců dokáže ujít až 5 200 km. Jsou zaznamenány i vzdálenosti 685 km za devět dní při plavání ve vodě nebo souvislá platba trvající 12 dní.
Lední medvědi mají výjimečný čich, nehibernují a jsou závislí na ledu, který pro ně znamená hlavní loveckou strategii. Nejčastěji loví ploutvonožce, ptáky a ryby. Kvůli globálnímu oteplování se ale plochy zalednění každý rok zmenšují a voda zamrzá později.
Na konci srpna 2020 bylo chováno 214 medvedů ledních na celém světě. V Praze nyní můžete vidět samici Bertu, která je posledním ledním medvědem odchovaným v Praze. Narodila se 2. prosince 2013. Samec Tom je ze Zoo Brno. Narodil se 23. listopadu 2007 a do Prahy přijel v roce 2009.
Jak dále Zoo Praha pomoci?
Pražské zoo můžete pomoci nejrůznějšími způsoby. Adopcí či sponzorstvím, nákupem stravenek, návštěvou zoo, nákupem v e-shopu, SMS sponzorováním či nebo můžete přispět na pomoc ohroženým druhům. Všechny způsoby najdete zde.
Za všechny informace v článku děkujeme Zoo Praha. O expozici si můžete přečíst více přímo tady.
Napsat komentář