dogsie blog

Jak se správně starat o psí tlapky v zimě?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Zima a mráz ještě nekončí. Proto bychom neměli zapomínat na to, jak se správně postarat o psí tlapky, aby v zimě netrpěly. Zejména jejich polštářky by měly mít naši celoroční pozornost. V létě na ně útočí rozpálené chodníky a v zimě zase mráz, sůl a štěrk.
Buďme ve spojení

V zimě našim pejskům navlékáme oblečky, aby byli v teple. Mnohdy ale zapomínáme na další část těla, kterou je potřeba taky chránit, a to psí tlapky. Polštářky, které jsou na tlapkách, jsou velmi citlivé a snadno u nich může dojít k poškození. Pokud u pejska dojde k poškození polštářků tlapek, způsobuje mu to nepohodlí a bolest při chůzi. Zároveň pokud se jedná o otevřenou ránu, může zde být i riziko infekce.

4 hrozby, které útočí na psí tlapky, a jak s nimi zatočit

Nástrah, které mohou na naše chlupáče číhat, je nespočet. Ale mezi nejčastější, se kterými se můžeme setkat patří popraskání, otrava, omrzliny či poranění tlapek.

Popraskané polštářky

Vlivem zimy a chladu se polštářky vysušují a může tak snáze dojít k jejich popraskání. Proto bychom se měli o tlapky starat podobně, jako se staráme o naše ruce. Před procházkou bychom měli pejskovi tlapky namazat speciálním krémem, který je určen pro psy. Pokud se nám nechce příliš utrácet, můžeme použít také kokosový olej nebo jiný jedlý tuk.

Žaludeční problémy a otrava

Může se zdát, že péče o tlapky a otrava spolu nemají nic společného. Opak je ale pravdou. V zimě se chodníky solí a sypou škvárou a mnohdy se stává, že aby si pes sůl z tlapek odstranil, olíže si z nich poměrně velké množství soli. Posypové materiály mohou v žaludku psa způsobit nemalé zdravotní potíže. Jako prevenci bychom měli po každém venčení psovi tlapky umýt vlažnou vodou nebo důkladně utřít vlhčeným hadříkem.

Omrzliny

Při dlouhodobém pobytu v mrazivém počasí mohou omrzliny potkat každého, i pejsky. Během procházky bychom měli udržet psy co nejvíce v pohybu, aby se prohřáli. Díky tomu si udrží dobrý krevní oběh v celém těle, včetně tlapek, které jsou v kontaktu s mrazivou plochou.

Poranění tlapek

Škvára, štěrk ale i led jsou pro psí tlapky velkou zkouškou. Kamínky bývají ostré a mohou se zapíchnout do psích polštářků a psovi tak způsobit velké bolestivé problémy. Kousky ledu zase mohou tlapky snadno pořezat. Jako skvělá ochranná pomůcka mohou posloužit botičky nebo návleky na tlapky, které psa perfektně ochrání.

Co dělat, když dojde k poranění?

Někdy se můžeme snažit sebevíce, abychom udrželi naše chlupáče v bezpečí, ale občas se poranění zkrátka nevyhneme. V takové chvíli je třeba situaci posoudit a zvážit, jestli je potřeba zásah veterináře a nebo si vystačíme sami. U menších poranění, jako je zapíchnutý kamínek, postačí opatrné vytáhnutí a místo vydezinfikovat. V případě tržné rány je na místě určitě pomoc veterináře.

Nejlepší je péči o tlapky převzít jako denní rutinu. I když se to může zdát časově náročné, mazání tlapek před každým venčením či je umývat, přejdeme si tak možným komplikacím v podobě zranění nebo popraskaných polštářků.

Zdroje: https://bondvet.com/b/9-tips-for-protecting-your-dogs-paws-in-the-winter

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví