fbpx Jak poznáme, že psa trápí zubní problémy? - Dogsie

dogsie blog

Jak poznáme, že psa trápí zubní problémy?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Psi jsou naši věrní společníci a v mnoha ohledech nám zpříjemňují a zkvalitňují život. Na nás je, abychom jim jejich péči oplatili. A to nejen láskou, ale i správnou péčí o jejich zdraví, včetně zubů. Ty jsou pro pejsky velmi důležité. Bohužel si je sami nevyčistí, a ani nám neumějí říct, že je trápí dentální problém.
Buďme ve spojení

Psi jsou naši věrní společníci a v mnoha ohledech nám zpříjemňují a zkvalitňují život. Na nás je, abychom jim jejich péči oplatili. A to nejen láskou, ale i správnou péčí o jejich zdraví, včetně zubů. Ty jsou pro pejsky velmi důležité. Bohužel si je sami nevyčistí, a ani nám neumějí říct, že je trápí dentální problém.

K nejčastějším onemocněním psích zubů patří zubní kámen, zánět dásní a s ním spojená i parodontóza. Naopak kazivost zubů se u psů řadí k méně častým problémům. Ale jak poznáme, že našeho pejska trápí problém se zuby? Abychom u psa dokázali včas rozpoznat rozvíjející se dentální onemocnění, je třeba si všímat změn v jeho chování.

7  znaků, které značí zubní problémy

Existuje několik varovných signálů, které nám napoví že něco není v pořádku, a je třeba navštívit veterináře.

1. Zápach z tlamy

O tom, že pejskové někdy nemají zrovna svěží dech, víme zřejmě všichni. Zápach z tlamy může být ve velké míře způsoben tím, čím psa krmíme. Také může být ale ovlivněn bakteriemi, které se v tlamě ukládají. V případě, že pejskovi začne z tlamy zapáchat více než obvykle, nebo je jeho dech dokonce cítit po zkažených vejcích, něco není v pořádku. Může je totiž jednat o přemnožené bakterie, které můžou způsobovat řadu dalších potíží, které není dobré podceňovat.

2. Zarudlé dásně

Zarudlé nebo oteklé dásně mohou poukazovat na zánět či infekci. Pro psa je to velmi nepříjemné, může pociťovat bolest a nepříjemné pnutí v zubech a čelisti. U neléčeného zánětu dokonce hrozí, že se může rozšířit i do jiných orgánů, jako jsou například ledviny.

3. Krvácení z dásní

Při krvácení dásní bychom měli zkontrolovat psovi zuby a zjistit, zda nejsou oteklé nebo zarudlé. Pokud by byly oteklé či zarudlé, může se jednat o začínající paradentózu. Pokud zarudlé nejsou, mohl si pejsek dásně zranit například při okusování dřeva nebo hraček.

4. Tmavý povlak na zubech

Tmavý povlak na zubech značí, že se psovi na zubech usídlil zubní povlak, který způsobuje zubní kámen a zubní kaz. Tady je nejlepší prevencí kartáček a zubní pasta. Jestliže se už na zubech udělal zubní kámen, nejlepším řešením je navštívit veterináře, který zuby ošetří a kámen odstraní.

5. Slintání

U některých plemen je nadměrné slinění zcela normální. Pokud ale začne více slintat pes, který běžně příliš neslintá, je na místě navštívit veterináře. Pejska mohou trápit zubní problémy, které mu znemožňují sliny polykat. Například se může jednat o absces, zánět dásní nebo třeba uvolněný zub.

6. Tření tlamy packami

Nejčastěji si pejsek tře tlamu o packy, když v ní má cizí předmět, zbytky jídla nebo ho bolí zuby a dásně. Než se s pejskem vydáme k veterináři, měli bychom mu zkontrolovat tlamu a ujistit se, že se opravdu jedná jen o cizí předmět mezi zuby, který snadno vyndáme.

7. Pes odmítá jíst

Pokud pes odmítá stravu, je zřejmé, že ho trápí něco více než jen podrážděné dásně. Může jít o bolavé zuby, těžký zánět nebo infekci. V takovém případě je jediné řešení navštívit veterináře, aby zjistil, co pejska trápí.

Nebezpečí, která může způsobit neléčený zánět

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát zřejmé, neléčený zánět může způsobit velké zdravotní problémy a komplikace. Zánět se může šířit v krevním řečišti psa a napadat další orgány, nejčastěji ledviny, játra, srdce a plíce. V ojedinělých případech může neléčený zánět končit smrtí.

Prevence

U všech zdravotních problémů je nejlepší prevence. Jako správní majitelé bychom se proto měli naučit pejskovi čistit zuby alespoň jednou za dva dny, aby došlo k odstranění plaku, který se na zubech usadil. Ve výbavě každého pejska by měl být zubní kartáček pro psy a zubní pasta pasta pro psy. Výborným pomocníkem a doplňkem v péči o zuby mohou být ale i různé hračky, konopná lana či dentální tyčky pro psy. Zkrátka cokoliv, co pejsek může kousat a odstraňovat si tak povlak mezi zuby sám.

Zdroje:
https://www-angelpethospital-com.translate.goog/8-signs-your-dog-may-have-dental-pain?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=nui,op,sc
https://www-bupadental-com-au.translate.goog/blog/prevention/7-signs-your-pet-might-need-dental-care?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=nui,op,sc

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky