Lucie Krchňáková
Tipy a trikyZvířata žijící v zajetí mohou trpět nedostatkem podnětů, které by napodobovaly jejich přirozené chování ve volné přírodě. Jedná se především o hledání potravy nebo obranu teritoria. Enrichment je způsob chování zvířat, který zahrnuje jejich přirozené potřeby.
Nejčastěji se využívá v zoologických zahradách, kdy se ošetřovatelé snaží zvířatům nahradit jejich přirozené prostředí, například ledním medvědům potravu zamrazují do ledu, gorilám poskytují prolézačky v korunách stromů a podobně.
I když se to nezdá, i našim mazlíčkům v žilách koluje část „vlčí krve“, a proto se občas také potřebují přiblížit dávným dobám, kdy žili ve volné přírodě. Při nedostatku podnětů a zábavy se mohou začít nudit a ničit věci v domácnosti nebo mohou trpět separační úzkostí v případě odloučení. Pejskové stejně jako my potřebují, aby byla jejich mysl aktivně stimulována. Jen tak mohou být šťastní a spokojení.
A právě tímto se zabývá enrichment, který má za cíl stimulovat mysl zvířat a napodobovat jejich přirozené chování. Můžeme se také setkat s pojmem hersenwerk, který se zaměřuje na řešení hlavolamů. Vždy je důležité, aby pejsek během této aktivity nebyl ve stresu, ale aby si ji užil.
Podívejme se společně na pár tipů, jak pejskovi dopřát zábavu a zároveň stimulovat jeho zvířecí mysl.
Hledání pamlsků
Pejskové pamlsky milují a mnohdy jsou pro ně schopní udělat doslova psí kusy. Toho můžeme využít ve hře, která bude pejska jistě bavit. Protože na konci na něj bude vždy čekat odměna. Jediné co budeme potřebovat jsou pamlsky, které schováme různě po bytě, aby je pejsek mohl hledat a těšit se na odměnu. K této hře se výborně hodí třeba menší Dogsie pamlsky, které můžeme je schovat téměř kdekoliv.
Vezměme pejska na procházku
Psi jsou známí tím, že mají výborný čich, a dokážou vyčenichat i hodně staré stopy. Proto jsou pro ně procházky jako stvořené. Nejlépe pokud pejska vezmeme do lesa, aby mohl očichávat pachy dalších zvířat a zkoumat prostředí. Navíc procházka psům poskytuje duševní i fyzické obohacení, které je pro ně nezbytné.
Seznámení s ostatními pejsky
Stejně jako my jsou i pejsci společenští tvorové, toužící po vytváření sociálních vazeb. Pokud má náš pejsek možnost komunikovat s dalším parťákem, je to pro něj skvělý způsob duševního obohacení. Během hry si spolu mohou užít spoustu zábavy a navázat úžasná přátelství.
Hlavolamy
Ne vždy jsme doma, abychom se pejskovi mohli věnovat. Pro chvíle, kdy je pejsek doma sám, můžeme využít psích hlavolamů, které se plní pamlsky. Pejsek má za úkol přijít na to, jak se k nim dostat. Při této hře se rozvíjí schopnost psa řešit problémy a zároveň se jedná o skvělou mentální stimulaci. Hlavolamy se výborně hodí i k zabavení pejsků, kteří během naši nepřítomnosti doma štěkají.
Aportování
Psi milují hračky, a ještě více milují, když jsme jejich hry součástí i my, protože ve dvou se to lépe táhne. Během aportování si pejsek cvičí pohybové dovednosti a zapojuje své instinkty. Podpořit chuť k aportování můžeme s hračkou Gumák, který skvěle skáče a navíc ho můžete i plnit pamlsky.
Napadají vás další možnosti, jak pejskovi zpestřit a obohatit život? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích.
Zdroje: https://www.greatpetcare.com/wellness/9-easy-ways-to-enrich-your-dogs-life/
Autor: Lucie Krchňáková
Napsat komentář