Tereza Roučková
Péče o zdravíRadost z pohybu je pro naše čtyřnohé kamarády moc důležitá. Problém nastává, když této radosti brání bolavé klouby. Jak předcházet problémům s klouby u pejsků? Jak problémy zmírnit, pokud už nastaly?
O stav kloubů pejska je třeba se zajímat už ve chvíli, kdy si chlupáče vybíráte. Zvlášť v případě, že si pořizujete čistokrevné štěňátko, je důležité zkontrolovat zdravotní historii chovu. Většina problémů s klouby je totiž do určité míry genetická. Zároveň platí, že čím větší plemeno, tím pravděpodobněji můžete očekávat problémy s klouby. Pokud vám na plemenu až tak nezáleží, ujměte se voříška. U voříšků je nejmenší riziko kloubních problémů, protože mají rozmanitou genetickou výbavu. Genetické předpoklady k problémům s klouby se tak většinou neprojeví.
Dalším krokem je pak udržovat hafana v dobré fyzické kondici a na správné váze. Dbejte na to, aby pejsek dostával kvalitní stravu a měl dostatek pohybu. Pravidelné kontroly u veterináře vám pomůžou určit, jestli je pejsek v dobré kondici. Poproste také vašeho veterináře, aby se alespoň jednou ročně při kontrole zaměřil přímo na klouby. Pokud se na potenciální problém přijde včas, je možné předejít bolestem a operacím.
Máte obavy, že váš chlupáč začíná mít problémy s klouby? Pozorujte, jestli pejsek:
Pokud některé z těchto příznaků objevíte, neotálejte s návštěvou veterináře. Ten určí příčinu problémů a vhodnou léčbu. Zbytečně se nestresujte myšlenkou, že operace bude nevyhnutelná. Řadu obtíží je možné vyřešit pomocí léků nebo rehabilitace, která se u mnoha pejsků osvědčila jako alternativní léčebná metoda. Vždy však platí, že problém je potřeba řešit co nejdříve.
P.S. Nezapomeňte, že ke zdravé psí výživě patří i kvalitní pamlsky. Dopřejte vašemu pejskovi to nejlepší a pořiďte mu balíček plný prvotřídních dobrot od Dogsie!
Napsat komentář