Tereza Roučková
Tipy a trikyPokud víte, že budete chtít kočku i psa, je dobré si je pořídit když jsou ještě mladí. Malá koťata a štěňátka spolu ještě nemají žádnou špatnou zkušenost. Když budou vyrůstat spolu, jednoduše se mezi nimi vytvoří pouto. Vždy, když si spolu budou hrát, buďte nablízku a dávejte na ně pozor. Štěňata jsou ještě neohrabaná, větší, a hrají si drsněji než jejich kočičí kamarádi. Naučte svého pejska honit se za hračkou, ne za svým menším kamarádem. To hafana naučí respektovat menší zvířátka a ne je pronásledovat.
Mějte na paměti, že kočky jsou teritoriální zvířata a nemají rády změny. Seznámení s jejich čtyřnohým protějškem by mělo být postupné a pomalé. Je potřeba hodně trpělivosti, protože tato fáze může trvat mezi pár dny až několika týdny. Hlavně je do ničeho nenuťte! Mluvte na ně klidně a nezvyšujte na ně hlas, což by mohlo celý proces prodloužit. Čas strávený s oběma zvířátky v jejich oddělených prostorech by měl být stejný. Pokud jste svému mazlíčkovi pořídili kamaráda, nezanedbávejte původního rezidenta a ubraňte se nutkání věnovat více pozornosti novému přírůstku.
Je jedno jestli si pořizujete novou kočku nebo nového psa, první seznámení vašeho mazlíčka a nového přírůstku je velmi důležitou částí procesu. Pokud jste se rozhodili druhé zvířátko adoptovat a chcete svého miláčka seznámit s tím novým, rozhodně ho nevoďte do zvířecího útulku, a to ze zdravotních a bezpečnostních důvodů. Pokud už doma pejska máte a chcete si pořídit kočičku, měli byste si předem ověřit, jak váš pejsek kočky snáší.
Když si druhé zvířátko přivezete domů, vyhraďte pro něj místnost, kterou bude mít samo pro sebe. Dejte mu tam mističky s vodou a jídlem, v případě kočky i záchod a škrabadlo. Některým zvířatům může trvat, než si na nové prostředí zvyknou. Pokud jste svému pejskovi pořídili kočičího kamaráda, který se už dva dny schovává pod gaučem, nezoufejte - je to úplně normální. Se seznamovacím procesem budete muset ještě počkat a nechat kočku zvyknout. Pokud se kočička už nebojí, můžete začít se seznamováním.
Kočičku nechte v jedné místnosti a pejska v místnosti druhé, zbylý prostor mezi nimi je tzv. neutrální zóna. Novému mazlíčkovi na pár dnů rozšiřte teritorium o neutrální zónu a potom ho zase nechte v jeho původní místnosti. To samé udělejte s vaším původním zvířátkem, které teď cítí pach nového mazlíčka a může si na něj zvykat. Celý proces párkrát opakujte. Pokud váš byt není dostatečně velký, aby se dal takto rozdělit, udržujte zvířata v různých místnostech. Na seznámení s pachem toho druhého můžete použít třeba staré tričko, které otřete o psí srst a dáte ke kočce k mističce nebo škrabadlu. To stejné udělejte s kočičím pachem. Ve chvíli, kdy jsou obě zvířata zvyklá na pach toho druhého, pokračujte s osobním setkáním.
Nechte obě zvířata spolu (pod dohledem) v jedné místnosti. Psa mějte na vodítku, abyste ho mohli korigovat, pokud se u něho objeví agresivní chování. Pomalu je k sobě veďte - nechte je se poznat, očuchat, pozorujte jejich chování. Pokud jsou obě zvířata klidná, pusťte je k sobě blíž a odměňte je. Pokud je jejich chování agresivní, např. pes chce honit kočku a kočka na něj vytahuje drápky, řekněte pevně: „Ne.“ Vraťte zvířata do svých místností a celý proces opakujte, dokud oba nebudou klidní v přítomnosti toho druhého.
Je důležité, aby kočičí toaleta byla na místě, kam se pejsek nedostane. Není nic víc stresujícího než pes rušící kočku při vykonávání potřeby. Ta by v tom případě mohla přerušit činnost a dokončit ji někde jinde ve vašem domě. Psi mají také jeden ošklivý zvyk, který zahrnuje kočičí záchod. Abyste zabránili nechtěné psí odpolední svačince a dopřáli kočce klid, měli byste umístit kočičí toaletu někam, kam se hafan nedostane, nebo jí pořídit toaletu uzavřenou. Protože kočky ve tmě vidí mnohem lépe než psi, může pomoci také umístění toalety někde, kde je tma.
Pokud se kočka cítí ohrožena, může použít drápky a zranit tím psa. Z tohoto důvodu by měla mít drápky zastřižené. Díky tomu to pro vašeho pejska neskončí pohromou; zvláště při jejich brzkém seznámení. Rozhodně ale kočku nezbavujte drápků! Taková procedura je velmi bolestivá a nechává kočku bezbrannou.
Obě zvířata by neměla být vyrušována tím druhým ani v době jídla. Není špatné dát kočce mističky na vyvýšené místo, např. na parapet, kam se pes nedostane a nemůže jí tak krást potravu. Oddělená místa také zaručí to, že každý bude jíst to své. Pokud by pes ujídal kočičí jídlo, mohly by to u něj způsobit nutriční problémy či přibírání na váze. Nezapomeňte také na spravedlnost v odměňování - na Vánoce můžete pořídit pejskovi Dogsie a kočičce její vlastní Catsie :)
Pro Dogsie článek připravila: Deborah Blahová
Napsat komentář