Nejdřív je ale dobré vědět, jak úzkost a nepřiměřený strach u pejska rozeznat. Mezi nejčastější projevy patří:
Pokud jste některé z těchto znaků u pejska zpozorovali, je možné, že se jedná o úzkost. Jako první je ale nutné navštívit veterináře, který musí vyloučit, že jsou tyto stavy způsobené nemocí nebo otravou. Pokud se opravdu potvrdí, že jde o úzkost, může mu veterinář předepsat léčebné přípravky. Kromě toho ale můžete pro pejskovu duševní pohodu udělat několik věcí i vy:
Spoustu problémům se strachy se dá předcházet už od útlého věku pejska tím, že ho vystavíme různým prostředím, lidem, zvířatům a situacím. Pro hafana, který celý život nepoznal nic jiného než páníčkovu zahradu, je např. návštěva města neskutečně stresující. Ukazujte hned od začátku vašemu hafanovi nová místa, střídejte procházkové trasy, navštěvujte spolu psí hřiště nebo „cvičák”.
Pro hafany je naše pozornost odměnou. Pokud tedy konejšíte ustrašeného psa, odměňujete tím jeho současné chování - ustrašenost. Pejskovi nejde vysvětlit, proč by se neměl bát nebo že ta děsivá věc je vlastně neškodná. Ve chvílích, kdy hafani zažívají strach, je nejlepší strategií jít příkladem. Psi se učí napodobováním lidí, a proto při stresových situacích vystupujte klidně a nepanikařte. Ukažte pejskovi svým chováním, že se opravdu není čeho bát.
S předchozím bodem souvisí i to, že je na místě hafana odměňovat ve chvíli, kdy ve stresových situacích zachová klid. Dáte mu tak jasně najevo, jaké chování je žádoucí, a zvýšíte tím i šance, že pejsek bude ve stresové situaci klidný i příště.
O pozitivních účincích aromaterapie na nás lidi už jste určitě slyšeli, ale příjemné vůně esenciálních olejů můžou pomoct i našim úzkostným čtyřnohým kamarádům. Pro tyto účely se nejvíc hodí např. šalvějový a levandulový olej. Mějte ale na paměti, že psí čich je mnohonásobně citlivější než ten náš, a je proto nutné oleje hodně zředit. Před použitím olejů si prostudujte vše podstatné, aby pejskovi nezpůsobily žádné potíže.
Napsat komentář