Tereza Roučková
Tipy a trikyProti nezodpovědným pejskařům se města snaží bránit - od městské policie můžete za neuklizení hromádky dostat poměrně vysokou pokutu. Maximální výši pokuty si určují města samostatně, například v Praze je to až 10 000 korun. Pokud ale strážník páníčka nechytne přímo při činu, je téměř nemožné cokoliv dokázat. Přesto se pokuty udělují a dále zpřísňují.
Nesbírači se často vymlouvají na to, že jsou hromádky přece “přírodní materiál”, který se bez problémů rozloží a ještě pohnojí zeleň. Ve skutečnosti psí bobky obsahují řadu nebezpečných bakterií a parazitů, které kontaminují podzemní vody a ohrožují naše zdraví. Navíc když se výkaly rozkládají ve vodních tocích, spotřebovávají vodním tvorům a rostlinám kyslík a uvolňují nebezpečný čpavek.
[caption id="attachment_1722" align="aligncenter" width="1920"] Zdroj: Animalkind.com[/caption]
Páníčci musí městskému úřadu pravidelně platit poplatek za psa, který může dosáhnout i 1500 korun na rok. Bohužel pro spoustu měst vybraná částka nedokáže pokrýt náklady na čištění veřejných míst, na kterých zůstávají psí bobky. Městská část Praha 1 například z poplatků za psy dostává cca milion korun, ale jen úklid chodníků a vývoz speciálních košů na výkaly vyjde na více než 10 milionů ročně. Představte si, jak jinak by se tyto peníze daly využít, kdyby každý pejskař bobky poctivě sbíral.
Neuklizené hromádky jsou hlavně mezi lidmi z měst zdrojem hádek a nevraživého chování. To se samozřejmě liší město od města, nebo dokonce čtvrť od čtvrti, ale jedno je jisté - každý pejskař může konfliktům předcházet tím, že po svém hafanovi vždy uklidí. Všichni chceme žít v hezkém a čistém prostředí, ale musíme přijmout zodpovědnost a přiložit ruku v sáčku k dílu.
View this post on Instagram
Napsat komentář